×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۸  
true
false

اجلاس نماز به برکت استقرار نظام جمهوری اسلامی بیست و هشتمین نشست آن به صورت سراسری در گرگان برگزار شد را باید بزرگ ترین رخ داد دینی، مذهبی و فرهنگی در کشور دانست. این رویداد دینی که همه ساله در گوشه و کنار این کشور پهناور برپا می شود، از چنان اهمیتی برخوردار است که مقام معظم رهبری سال های سال با پیام خود به آن، راهبردی کردن موضوع نماز و اهتمام به آن را به صورت ویژه مورد عنایت قرار داده اند.

بی شک از نماز به عنوان اصلی ترین رکن دینی جامعه اسلامی و ستون و زیر بنای خیمه دین و معراج مومن یاد شده است که اهتمام به آن وظیفه اصلی حاکمان حکومت صالحان بر روی زمین است.

نماز پیوند انسان با خالق متعال را  محکم می‌کند و او را از آسیب ها مصون می‌دارد. نماز واقعی انسان را از زشتی ها، منکر و فحشا دور می‌کند.

اینکه حکومت اسلامی تا چه میزان توانسته است در جامعه دینی این فریضه الهی را ترویج و فرهنگ آن را  برای آحاد مردم و شهروندان تعمیق بخشد جای تامل دارد و به همین میزان نماز تا چه میزان جامعه را از گزند کژی ها و پلیدی ها مصون داشته است در باره آن باید قضاوت کرد.

واقعیت این است که حکومت دینی و آنان که به مکنت و قدرت رسیده‌اند می‌بایست برای اقامه نماز و عملکرد خود در این باره کارنامه درخشانی از خود ارائه دهند چرا که اقامه نماز اولین وظیفه حکومت صالحان در روی زمین است.

برگزاری اجلاس‌های نماز در بیست و هشت سال اخیر در استان‌های مختلف چراغ راه رسیدن انسان و جامعه به تعالی و مرور به دغدغه‌ها و توجه به باید‌ها و نباید‌ها است و این همه راه نیست. باید برای تحقق این مهم تلاش کرد و گام های  موثری در این راه برداشت. باید با آسیب شناسی جدی و سرمایه گذاری مادی و معنوی  و ارزیابی دقیق به واقعیت ها پی‌برد و نقش نماز در مصونیت جامعه از آسیب ها را برشمرد.

جای تردید نیست که ما در دوران حیات شجره طیبه نظام مقدس اسلامی آن طور که شایسته و بایسته است برای تعمیق و ترویج فرهنگ نماز تلاش نکرده‌ایم و چه بسا در بسیاری از جاها نه تنها اقدامی نکرده‌ایم بلکه بر خلاف این مسیر گام برداشته‌ایم. باید پرسید میزان اعتبار بودجه کشور برای تحقق این هدف چه میزان است و این رقم در مقایسه با شاخص ها و برخی اعتبارات دیگر به چه میزان است؟ برای آشنایی هرچه بیشتر کودکان، نوجوانان، جوانان و دانش‌آموزان چه اقدامی شده است؟

در نظام جمهوری اسلامی، در کنار داشگاه‌های عریض و طویل و در کنار برخی رشته‌ها و صنایع که واقعا شنیدن نام برخی از آن جای تامل و شگفتی دارد نباید دانشگاهی به نام نماز داشت تا در آن اساتیدی متخصص و مبرز در این موضوع تربیت کرد؟ برای نماز صدها سرفصل مانند اسرار، فلسفه و احکام آن وجود دارد که باید نظام آموزشی ما به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد.

ما برای اقامه نماز در بسیاری از مراکز آموزشی مانند مدارس با مشکل مواجه هستیم و تمهیدات لازم را فراهم نکردیم. جای خالی کتاب های نماز در بسیاری از کتابخانه‌ها احساس می‌شود. تیراژ کتاب‌هایی با موضوع نماز نسبت به دیگر  آثار خلق شده  می‌بایست از رشد بیشتر و بالاتری برخوردار باشد که متاسفانه این طور نیست. هنوز خالقان آثار نماز آن طور که شایسته و بایسته است مورد تکریم قرار نگرفته‌اند و آثار فاخر نماز مورد توجه نیست.

باید دستگاه‌های فرهنگی، آموزشی کشور خود را مسئول بدانند و به کمک و یاری ستاد اقامه نماز بشتابند و کارهای زمین مانده را سامان دهند.

نقش بی بدیل نماز در کاهش آسیب های اجتماعی، در مصون داشتن جامعه از  انحراف‌های اخلاقی، بزهکاری‌های اجتماعی بر  کسی پوشیده نیست. آنان که اهل نماز هستند نه تنها خود در برابر این آسیب‌ها مصون هستند که جامعه را هم از گزند خطرها و فتنه‌ها مصون می‌دارند.

برگزاری اجلاس نماز در واقع توجه دادن جامعه به این مهم و بازنگری در کارنامه همه ما در راستای توجه دادن بیشتر  مردم به ویژه جوانان به مسجد و نماز که کانون جوشان چشمه‌های فیض صفا و معنویت است، خواهد بود.

به جا است از اجلاس نماز که با حضور اندیشمندان، فرهیختگان و آگاهان فرهنگی، دینی و اجتماعی برگزار می‌شود، می‌بایست راهکارهای اشاعه وترویج فرهنگ نماز را به منظور  پیشگیری، کاستن و زدودن آسیب‌های اجتماعی را ترسیم کند. تلاش در این راه به آسیب شناسی و آسیب زدایی کمک خواهد کرد و با بهره مندی از میدان اندیشه نخبگان دو مقوله تعلیم و تزکیه را پیوند داد.

فرصت را باید مغتنم دانست و از آن برای ترویج این فرهنگ نورانی بهره برد.

بهره مندی از همه ظرفیت‌های ترغیبی و تشویقی در نظام‌های آموزشی به خصوص در آموزش و پرورش را باید نوعی سرمایه گذاری دانست و تاثیرپذیری کودکان و نوجوانان را نباید فراموش کرد.

اجلاس نماز که با موضوع نماز و مدرسه که در استان گلستان برگزار شد می‌تواند منشا تحول گرایی در این عرصه باشد.

البته بی انصافی است که اقدامات خوب و مفید انجام شده در این زمینه را نادیده بگیریم.

باید باور داشته باشیم نسل امروز تشنه معارف ناب الهی با فطرت و ضمیری پاک و نیازی به وسعت انعکاس پهنه گسترده آسمان در برکه زیبا و آرام هستی است. باید به درستی در این مسیر گام برداشت و از همه جاذبه ها بهره گرفت. مروری به پیام‌های مقام معظم رهبری به اجلاس های گذشته، ما را در نیل به اهداف خود نزدیک کند. ان شاالله.

محمد  خامه یار

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


false