×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۸  
true
false

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: تا سال ۱۴۱۴ هر هزار نفر در کشور و هر روستای بالای ۵۰۰ نفر باید یک مسجد تراز داشته باشند تا در آن سال شاهد ۹۰ هزار مسجد فعال در کشور باشیم.

ه گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در جلسه ستاد اقامه نماز استان قم در سالن جلسات جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به ویژگی‌های نماز اظهار کرد: نماز یک فریضه است، اما نماز تراز و الگو یک منظومه فکری و اخلاقی برای بشریت است، در پرتوی نماز، بسیاری از مشکلات روحی بشر حل می‌شود و زمینه اوج گیری انسان به لذت‌های فوق بشری فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: ستاد اقامه نماز و همه خادمین نماز هم باید در دریای نماز شناور شوند و هم برای رشد و توسعه نماز در جامعه تلاش کنند، مهم ترین پایگاه نماز در جامعه، مسجد است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در طراحی‌های کلان در حوزه، بحث طرح آمایش داریم که ۲۴۰ کار ویژه در این طرح طراحی شده است و در میان کار ویژه‌ها یکی از مهم ترین آن مسجد است، تا سال ۱۴۱۴ باید هر هزار نفر در کشور و هر روستای بالای ۵۰۰ نفر یک مسجد تراز داشته باشند تا در آن سال شاهد ۹۰ هزار مسجد فعال در کشور باشیم.

آیت‌الله اعرافی، مردم را رکن اصلی اقامه نماز دانست و تصریح کرد: باید مجموعه اداری تسهیل گر و زمینه ساز برای اقامه نماز باشد و بار اصلی برنامه‌ها در این خصوص بر عهده مردم است، نباید دستگاه‌های دولتی در این خصوص جایگزین مردم شوند، نباید در این خصوص افراط و تفریط صورت بگیرد.

وی ادامه داد: زمانی که یک شهرک ایجاد می‌شود، باید پیش بینی ایجاد برای مساجد و کتابخانه‌ها و بقیه نیازهای فرهنگی صورت بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: استان قم باید الگو در زمینه اقامه نماز باشد، در این استان نهادهایی وجود دارد که فعالیت فرامرز و فرااستانی دارند، ۵۰ هزار طلبه از ۱۳۰ کشور در جامعه المصطفی تحصیل می‌کنند، آن‌ها در ۱۳۰ رشته و در مقاطع تحصیلی در حال تحصیل هستند، جامعه المصطفی ۵۰ هزارنفر فارغ التجصیل از کشورهای مختلف دارد.

آیت‌الله اعرافی، استان قم را میزبان طلاب از استان‌های مختلف کشور دانست و تصریح کرد: شهر قم متفاوت از شهرهای کشور است و این شهر همچون قلب تپنده برای پمپاژ معرفت به نقاط دیگر است، وظایف مدیران ستاد اقامه نماز استان قم سنگین است.

وی ادامه داد: باید استان قم در زمینه سرانه مساجد و حضور مردم در نمازهای جماعت در مساجد رتبه نخست را در کشور داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: حدود ۲۰۰ دوره برای دوره‌های مهارتی برای طلاب در حوزه‌های علمیه تعریف شده است و در این زمینه شاهد یک تحول خواهیم بود.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به لزوم سند برای اقامه نماز در استان قم اظهار کرد: باید یک برنامه پنج ساله در این زمینه در استان تدوین شود، جامعه المصطفی آمادگی دارد که برای تدوین این سند کمک کند تا مشخص شود که دستگاه‌های مختلف و مردم در این خصوص چه وظایفی داشته باشند و وضعیت اقامه نماز در استان قم به چه وضعیتی در پنج سال آینده برسد.

وی ادامه داد: امکان تدوین سند پنج ساله اقامه نماز استان قم تا پایان سال وجود دارد، برای این سند نیازمند تدوین اطلس نماز و آسیب‌شناسی‌ها در این خصوص هستیم، همچنین باید سرانه حضور مردم در مساجد مشخص شود.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در درون حوزه باید یک شورا برای تدوین بحث‌های معرفتی در خصوص نماز ایجاد شود، نیازمند اجرای کارهای عملیاتی در ستاد اقامه نماز استان با همکاری  دستگاه‌های مختلف استان هستیم، باید یک برنامه کوتاه مدت در این خصوص تدوین شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کمیته امداد استان قم یک نگاه نرم افزار خوبی به برنامه‌های فرهنگی دارد، همچنین آموزش و پرورش دارای نقش مهمی در این خصوص است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


false